Rooted Design for Routed Living | Alternatywne strategie projektowania

 subscribe
 english

artists-in-residence laboratory
www.csw.art.pl/air

Kuratorki projektu ze strony CSW:
Marianna Dobkowska, Ula Siemion, Ika Sienkiewicz-Nowacka


Nordic Artists’ Centre, Dale
www.nkdale.no

rendering

Kurator projektu ze strony nkd: Markus Degerman


artists-in-residence laboratory
w Centrum Sztuki Współczesnej Zamek Ujazdowski

Zajmujemy się organizacją pobytów twórczych artystów zagranicznych w CSW oraz promocją polskich artystów za granicą, umożliwiając im wyjazdy do partnerskich instytucji na świecie w ramach dwustronnej wymiany. Obecnie a-i-r laboratory może gościć jednocześnie dwóch artystów. Pracownie mogą służyć zarówno artystom posługującym się tradycyjnymi technikami, jak i tym, którzy wykorzystują nowe techniki medialne.
Prezentacje prac goszczących u nas artystów są włączane do programu CSW w formie wykładów, projekcji, dyskusji, wystaw i performances. Zachęcamy artystów do pracy w przestrzeni publicznej. Współpracujemy także z niezależnymi galeriami.
W przylegającym do Zamku Ujazdowskiego rewitalizowanym obecnie budynku dawnego arsenału, zwanym Laboratorium, powstają nowe przestrzenie, które staną się miejscem pracy i spotkań artystów najmłodszego pokolenia. Znajdą tam także miejsce nowe studia programu a-i-r laboratory. Dzięki temu nasz program obejmie też twórców innych dyscyplin – kuratorów, designerów.
Wśród naszych partnerów są m.in.: Akademie Schloss Solitude, Stuttgart; Art-in-General, Nowy Jork; FACT, Liverpool; Futura, Praga; HIAP, Helsinki; Headlands Center for the Arts, San Francisco; kuda.org, Novi Sad; Location One, Nowy Jork; NKD, Dale; sala rekalde, Bilbao. Jesteśmy członkiem sieci Res Artis.


Nordic Artists’ Centre, Dale

nkd - Nordic Artists’ Centre w Dale jest jedną z wiodących skandynawskich instytucji specjalizujących się w organizacji i realizacji pobytów twórczych dla artystów wizualnych i designerów. Celem programu nkd jest stymulacja międzynarodowych kontaktów. Centrum usytuowane jest w malowniczym i naturalnym otoczeniu na zachodnim wybrzeży Norwegii, pomiędzy Bergen i Alesund. Działalność instytucji finansowana jest przez Ministerstwo Kultury Norwegii.
Projekt architektoniczny nkd autorstwa Haga & Grov, wyłoniony w ramach konkursu w 1992 roku, był prezentowany w wielu albumach i magazynach architektonicznych, został także uhonorowany prestiżową norweską nagrodą Houen.
Centrum składa się z kilku budynków: studio/warsztatu ( 670 m2), pięciu domów dla artystów (56-91 m2) oraz Project House i oferuje stypendia dla 19 artystów rocznie.